Élelmiszer nyomonkövetési rendszer

Élelmiszer nyomonkövetési rendszer

Működő élelmiszer nyomonkövetési és visszahívási rendszert minden egyes európai élelmiszeripari vállalatnak működtetnie kell jogszabályi előírás szerint. A vállalkozásoknak be kell tudni azonosítani a helyzetüket az élelmiszerláncban, tehát tudniuk kell, hogy nyersanyagaik honnan származnak és termékeik hova kerülnek.

Mi az élelmiszer nyomonkövetési rendszer lényege?

Az élelmiszeripari termékek minőségének, biztonságának és a csomagolás sértetlenségének biztosítása alapkövetelmény minden piaci szereplő számára. Az élelmiszer nyomonkövetési rendszer célja, hogy az élelmiszerlánc minden szakaszán biztosítsa az anyagok (alapanyagok, segédanyagok, csomagolóanyagok), termékek dokumentált visszakereshetőségét.

Ennek segítségével minden legyártott terméknek ismerhetjük a pontos életútját a termőföldtől egészen a fogyasztó asztaláig és igény szerint bemutatni, ellenőrizni is tudjuk azt.

Az élelmiszer ellátási láncminden szakaszán működő vállalat kötelessége jól dokumentált élelmiszer nyomonkövetési, illetve termékvisszahívási rendszert működtetni! Ha a láncban szereplő vállalatok nem tartják be a hatóságilag előírt eljárásokat, lehetetlenné válik az esetlegesen nem megfelelő termékek azonosítása és a forgalomból történő kivonása.

Biztosítsa be cége működését!

A megfelelően kialakított és működtetett élelmiszer nyomonkövetési rendszer segítségével az adott cég teljes termelési folyamata gyorsabban áttekinthetővé válik, így könnyebben irányítható, sőt igény szerint egyszerűen fejleszthető is lesz. Amennyiben egy jól felépített élelmiszer nyomonkövetési rendszert üzemeltetünk minden termék visszakövethető lesz a jól azonosított összetevőire, a csomagoló anyagra, illetve a gyártási folyamatra.

Így könnyedén azonosíthatunk minden nem megfelelőséget!

A vállalkozás ezáltal nemcsak időt takarít meg egy lehetséges hatósági vagy vevői megkeresés esetén, hanem pénzt is, hiszen egy élelmiszerbiztonsági probléma alkalmával azonnal le lehet állítani a gyártást és pontosan meg lehet határozni, hogy melyik tétellel kapcsolatban lépett fel a probléma. Így minimálisra csökkennek az esetleges veszteségek.

Az élelmiszer nyomonkövetési rendszer kiépítésének fő céljai

  • Termékvisszahívás esetén az érintett termékkör minél szűkebb meghatározása
  • A termék összetevő listájának, csomagolásának és a termelési technológia azonosítása

Mit biztosít a nyomonkövetési rendszer?

  • Termelői, kereskedői biztonságot
  • Konkrétan meghatározza az esetleges nem megfelelőség forrását
  • Lehatárolja a felelősök körét

Az élelmiszer nyomonkövetési rendszer kiépítése és megfelelő üzemeltetése ezen felül több megrendelést, egyben nagyobb bevételt is jelenthet, aminek révén a cég erősítheti a piaci pozícióját.

Miért fontos egy jól kialakított élelmiszer nyomonkövetési rendszer?

  • Egy jó élelmiszer nyomonkövetési rendszer biztosítja, hogy a termékvisszahívások kizárólag az érintett termékekre korlátozódjanak, ezáltal minimalizálja a kereskedelemben és a vállalat pénzügyeiben bekövetkező károkat.
  • Lehetővé teszi az élelmiszeripari vállalkozások számára, hogy gyorsan reagáljanak az élelmiszerek biztonságát, illetve minőségét érintő incidensekre.
  • Erősíti a bizalmat a forgalmazókban, ezáltal növelheti a megrendelések számát.
  • Biztosítja, hogy beazonosítható legyen a felelősök köre.
  • Megvalósítja a termőföldtől az asztalig elvet.
  • Az élelmiszerek nyomon követhetősége javítja a gyártási folyamatot és egyúttal csökkenti a költségeket is!

Minden élelmiszer termelésben, előállításban, vagy kereskedelemben részt vevő cégnek kötelező kiépítenie és működtetnie ezt a rendszert, mivel jogszabályi előírás, hogy összekapcsolhatóvá kell tenni a felhasznált anyagok (alapanyagok, segédanyagok, csomagolóanyagok) és a termelés folyamatát. Ha az élelmiszerláncban ezt az információt nem őrizzük meg, vagy rosszul kezeljük, az súlyos problémákhoz és a kelleténél nagyobb mértékű termékvisszahíváshoz vezethet.

Ez nem csak az adott esetben jelent hatalmas pluszköltséget a cégének, hanem akár a beszállítói szerződések felmondásával is járhat!

Egy rosszul felépített és működtetett, vagy akár nem létező élelmiszer nyomonkövetési rendszer önmagában ugyan nem von maga után hatósági büntetést, viszont nem éri meg a kockázat. Ha a rossz élelmiszer nyomonkövetési rendszer miatt lesz hibás a termékvisszahívás, az hatósági pénzbírságot és extrém esetekben akár ügyvezetői felelősségre vonást is vonhat maga után.

Kiemelten fontos, hogy az élelmiszer nyomonkövetési rendszer működtetve legyen a termelés, a feldolgozás és a forgalmazás minden szakaszában! Emellett a cége minden esetben megbukik az auditon, ha nem tudja bizonyítani az élelmiszer nyomonkövetési rendszer megfelelő működését.

Ha úgy gondolja, hogy az élelmiszer nyomonkövetési rendszer kidolgozásában szakmai segítségre van szüksége keressen bizalommal! Munkámra a jogszabályi és szabványkövetelményeknek való megfelelőségért garanciát vállalok!

Segíthetek önnek?

Referenciáim