Gyártmánylap készítés

Gyártmánylap készítés

Segítek a gyártmánylap készítésben! Amennyiben Ön élelmiszereket gyárt és Magyarországon szeretné azt forgalomba hozni, akkor Önre is vonatkozik a gyártmánylap készítési kötelezettség!

Minden élelmiszer-előállító köteles a magyarországi felhasználónak szánt, feldolgozott élelmiszerre vonatkozó gyártmánylapot készíteni, hogy a termék forgalomba kerülhessen.

A gyártmánylap rendelet szabályainak be nem tartása bizonyos esetekben súlyos következményekkel járhat!

Mikor van szüksége gyártmánylap készítésre?

Új termék bevezetésénél, vagy termékfejlesztés esetében

Amennyiben új terméket szeretne bevezetni és az még nem rendelkezik gyártmánylappal, azt mindenképp el kell készíteni! A gyártást ugyanis kizárólag ezzel lehet megkezdeni. Az élelmiszer gyártmánylapok túlnyomó többségéhez tápérték számítás is szükséges, ezért a feladat nem csak annyiból áll, hogy a termelésvezező kitölt egy online megtalálható gyártmánylap mintát.

A gyártmánylap rendeletnek megfelelő dokumentum elengedhetetlen a gyártáshoz! Ennek hiányában a Hatóság akár leállíthatja a termék előállítását.

Termék receptúra módosítás esetében a receptúrában bekövetkező változásoknak (például összetevők listájának,, allergének módosulása) megfelelően szükséges frissíteni a meglévő dokumetnumot is.

Gyártási technológia módosítás esetében

Amennyiben a termék előállításához vagy csomagolásához új technológiát kezd alkalmazni, az új gyártmánylap készítését teszi kötelezővé! A lépések módosulása esetén az új gyártási technológia szerint szükséges frissíteni a meglévő gyártmánylapokat.

Új, nagy partnerrel való beszállítási szerződéskötés esetében

Nemzetközi üzletláncokkal, vagy más nagy partnerrel kötött beszállítói szerződés nem csak plusz bevétellel, de pontos termékspecifikáció és tápértékadat megadási kötelezettséggel is jár. Ezek alapja a megfelelő gyártmánylap készítése!

A kész gyártmánylap minden esetben tartalmazza a termékspecifikációt is. Egyedi igény esetén gyártmánylaptól függetlenül külön termékspecifikáció elkészítését is vállalom.

Jogszabályi változásoknál (gyártmánylap rendelet)

A gyártmánylap rendelet módosulása esetén előfordulhat, hogy a korábbi gyártmánylapok elavulttá válnak. Amennyiben a gyártmánylap rendelet tartalma módosul, az elkészült, rendelkezésre álló gyártmánylapokat frissíteni kell, hogy megfeleljenek a legfrissebb elvárásoknak.

Hatósági ellenőrzés esetén

A Hatóság minden élelmiszeripari üzemben rendszeresen ellenőrzi a gyártmánylapokat, illetve a valós helyzet és a gyártmánylapban leírtak közötti esetleges eltéréseket.

Amennyiben a Hatósági (NÉBIH) ellenőrzés során a szakember a gyártmánylap tartalma és a helyszíni szemle során megfigyeltek között eltéréseket, vagy hiányosságokat tapasztal kötelezi a gyártmánylap módosításra.

Hatósági kötelezés esetében

Előfordulhat, hogy a Hatósági ellenőrzés során kért módosítások nem valósulnak meg a gyártmánylapok esetleges frissítése során se. Az is kiderülhet viszont egy ellenőrzés során, hogy nem minden termékhez készült gyártmánylap!

Ekkor a Hatóság kötelezni fogja az üzemet új gyártmánylapok készítésére, amik egyaránt megfelelnek a Hatóság jogszabálynak és az üzemben tapasztaltaknak. Amennyiben ennek nem tesz eleget az üzem, az súlyos büntetéssel is járhat!

Mit kell feltüntetni egy gyártmánylapon?

  • Az élelmiszer forgalomba hozatala során használt megnevezést
  • az élelmiszer-előállító azonosító adatait
  • az élelmiszer előállításával kapcsolatos információkat,
  •  a gyártott, vagy csomagolt termék élelmiszer-biztonsági, illetve minőségi jellemzőit,
  • a gyártmánylap készítés, illetve módosítás dátumát,
  • a gyártmánylap készítésért felelős nevét
  • az élelmiszer-vállalkozásban az élelmiszer előállításáért szakmailag felelős személy nevét és aláírását vagy az aláírással egyenértékű elektronikus jóváhagyását.
  • Az élelmiszer egységnyi mennyiségű előállításához felhasznált összes alapanyag nevét, amiket az előállításkori tömegük szerinti csökkenő sorrendben kell feltüntetni.
  • Géntechnológiával módosított anyag, vagy az abból előállított termék alapanyagként való használata esetén annak, és az ezt tartalmazó összetevő nevét,
  • Az élelmiszer eltarthatóságát, illetve az élelmiszerbiztonságot meghatározó folyamatok felsorolását azok paramétereivel együtt
  • Az engedélyezett csomagológázok használatát (amennyiben értelmezhető);

Kerülje el a Hatósági büntetést, vagy súlyos esetben a Hatóság általi termék bevonási kötelezettséget a nem megfelelően elkészített, vagy nem létező gyártmánylapok következtében. Bízza szakemberre a gyártmánylapjai elkészítését, kész gyártmánylapok esetében pedig azok felülvizsgálatát, módosítását és legyen nyugodt a termék leírásának Hatóság előtti megfelelésével kapcsolatban.

Minden általam készített gyártmánylap tartalmazza a jogi és beszállítói szerződésben leírt elvárásokon felül az allergének és intoleranciát okozó anyagok hatóságilag kötelező megjelölését is!

Ha úgy gondolja, hogy ezek alapján Önnek szakmai segítségre van szüksége gyártmánylap készítéssel kapcsolatban, keressen bizalommal! Munkámra a jogszabályi és szabványkövetelményeknek való megfelelőségért garanciát vállalok!

Segíthetek önnek?

Referenciáim